Investiční ZLATO - máme pro Vás top ceny !

Investice do zlata

V současné době se doslova roztrhl pytel s investory nakupujícími zlato v nejrůznější podobě. Není divu, v době nejistého vývoje na finančních trzích a strachu z rostoucí míry inflace je zlato ideálním bezpečným přístavem. Svojí hodnotu si pak dokáže udržet i v časech, kdy investoři dávají přednost akciím a poptávka po zlatě ze strany obchodníků klesá. Pojďme se tedy společně podívat, jak lze tento drahý kov investičně uchopit a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant.


Investice do zlata

Ryzím příkladem investice do zlata je nákup zlatých mincí nebo cihel. Ačkoliv se jedná zřejmě o nejtradičnější způsob zlaté investice, nese v sobě hned několik nevýhod, s kterými musí každý investor počítat. Jednou z nich je cena, která v sobě kromě ceny zlata na trhu obsahuje také dodatečné výrobní a distribuční náklady a případné náklady pro zajištění jejich bezpečného skladování. V případě jejich prodeje se zde navíc objevuje problém s likviditou a investor si tak může počkat i několik týdnů, než se mu podaří jeho zlaté mince prodat.

Burzovně obchodované fondy

Takový problém lze jednoduše vyřešit investicí do některého z burzovně obchodovaných fondů, neboli ETF, které drží zlato ve svém portfoliu a kopírují tak jeho cenu na trhu. Právě to, že jsou obchodovány na burze, dává investorovi možnost kdykoliv své "zlato" prodat za aktuální cenu a získat tak své investované prostředky během krátké chvíle zpět. S touto investicí jsou navíc spojeny pouze minimální náklady na řízení daného fondu, které jsou navíc již započítány v jeho ceně na trhu. Příkladem takového fondu může být ETF se symbolem GLD obchodovaný na New Yorkské burze NYSE. 

Akcie

Jak si ale nyní ukážeme, ne vždy je přímý nákup zlata tím nejvýhodnějším způsobem. Jednou z alternativ může být například nákup akcíí společností těžících zlato. Tyto společnosti totiž profitují nejen z rostoucích cen zlata, ale nesou v sobě také všechny výhody akciové investice. Investorovi se tak nabízejí dva potenciální zisky v jedné investici. Současná recese navíc přiměla tyto společnosti ke snižování nákladů a ty tak budou i nadále schopni zvyšovat své marže, čímž se tato investice stává ještě atraktivnější. Příkladem může být ETF se symbolem GDX obchodovaný opět na New Yorkské burze.

Závěrem

Jisté je, že možností, jak investovat do zlata se nabízí mnoho. Přestože je jen na Vás, jakou z nich si zvolíte, vždy je dobré obrátit se na odborníka, který Vám dokáže pomoci nejen s výběrem té nejvýhodnější varianty, ale také s její případnou realizací.

 

Zájemci pište na email:  ZLATO@a-a.cz