Advent a jeho význam, adventní výzdoba
Význam adventu
Slovo advent znamená příchod (Adventus). Míněn je příchod vykupitele Ježíše Krista. Období adventu končí o půlnoci na Štedrý den.
1. Adventní neděle “železná”
První adventní neděle je v kalendáři vždy mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Je to tedy pohyblivé datum a to proto, aby čtvrtá adventní neděle vyšla na neděli před 25. prosincem.
První adventní neděle nese označení “železná”. Toto slovo je ovšem pouze komerční nálepkou.
V tomto období nás čeká svátek sv. Barbory, Mikuláš anděl a čerti
2. Adventní neděle “bronzová”
V tomto období má svátek sv. Lucie 13. prosinec. O sv. Lucii se říká, že žila ve 4. století, rozdala veškerý svůj majetek a rozhodla se žít dál jako křesťanka. Dle legendy si vydloubla oči a nechala je poslat svému pohandkému nápadníkovi. Oči ji do druhého dne narostly znovu. Sv. Lucie zemřela mučednickou smrtí.
Pranostika: Sv. Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
3. Adventní neděle “stříbrná”
4. Adventní neděle “zlatá”
Adventní období končí západem sluníčka na Štedrý den. Po tomto období by se měla zapálit poslední 4. svíčka na věnci. (Měla by být bílé barvy a je zasvěcená Kristu)
Adventní výzdoba
K tradiční adventní výzdobě patří adventní věnec, se čtyřmi svíčkami. Věnec symbolizuje vítězství, projev úcty a radosti. Světlo ze zapálených svíček symbolizuje příchod Ježíše Krista.
__________________________________________________
Advent
(z lat. adventus příchod) je začátek liturgického roku a přípravou na Vánoce.
V teologickém smyslu se advent vyznačuje dvojím očekáváním – slavnosti narození Ježíše Krista a jeho druhého příchodu na konci času.
Stopy adventní liturgie lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Teprve v polovině 6. století se objevuje také v Římě. V obou případech byl advent chápán jako příprava na slavení Narození Páně. Naproti tomu v Gálii vlivem iroskotských misionářů (Kolumbán Mladší) získala adventní doba postní ráz a byla chápána jako kající příprava na druhý příchod Kristův na konci času. Z adventní mše bylo vypuštěno Gloria a užívala se postní fialová barva mešních rouch. Něco z těchto postních obyčejů proniklo ve 12. století i do římské liturgie; především už zmíněné vynechání Gloria a liturgická barva. Postní ráz adventu se však v Římě neprosadil.
Západní církev slavila různý počet (4 až 6) adventních nedělí. Papež Řehoř Veliký stanovil čtyři adventní neděle. Přestože francký král Pipin III. stejně, jako jeho syn Karel Veliký, nařídili v celé říši dodržovat papežovo ustanovení, čtyři neděle se prosazovaly jen velmi zvolna. Zdá se, že teprve v 10. – 11. století se čtyřtýdenní advent ujal v celém galskofranckém prostoru. Ambroziánský ritus Milánské arcidiecéze slaví šest adventních nedělí doposud.
Advent začíná první nedělí adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. Liturgickou barvou je fialová. Třetí neděle adventní se nazývá Gaudete a v liturgii je dovoleno užít barvu růžovou.
Pravoslavná církev dodržuje až dodnes šestitýdenní advent, který trvá od 15. listopadu do 24. prosince, a to jako období postu. U pravoslavných advent není začátkem církevního roku. Na Východě začíná církevní rok už 1. září.
V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků za dlouhých prosincových nocí. Dnes je však advent komerčně využíván, a proto o něm jako o době ztišení lze mluvit jen v prostředí křesťanských tradic. Výrazným symbolem adventu je adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi podle počtu adventních nedělí. Děti otevírají obvykle adventní kalendář.
Česká hudební tradice se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní. Uplatňují se zejména při jitřních mariánských mších zvaných roráty.
-----
V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Toto označení je čistě komerční a nemá nic společného s křesťanskou tradicí. Cílem tohoto označení je pouze povzbudit komerční pojetí Vánoc a podpořit zákazníky v nakupování vánočních dárků a potravin. O těchto nedělích mají obchodníci obvykle prodlouženou otevírací dobu.
Adventní věnec je symbolem nového liturgického roku a přípravou na Vánoce